גישור

גישור


הגישור במשרדנו נעשה בשיטה של שני מגשרים, בקצב מהיר ואינטנסיבי מתוך ניסיון להחליף את המטרות האישיות של כל צד באינטרסים משותפים לשני הצדדים.
מהו גישור?
גישור הוא הליך המאפשר לבני זוג בהליכי גירושין או לשותפים מסוכסכים וגם לגופים גדולים בסכסוכים בעלי אופי כלכלי, להגיע להסכמות מחוץ לכותלי בית המשפט.  בסכסוכים משפחתיים תוכלו לעגן בהסכם את כל הנושאים הרלוונטיים לגירושין כמו: חלוקת רכוש, מזונות ילדים, משמורת ילדים, הסדרי ראיה, פירוק שיתוף, זכויות סוציאליות, תשלומי איזון וכד'.
הגישור נעשה מתוך בחירה בלבד ומרצון חופשי, וגם הסכם הגירושין המתגבש נעשה מתוך רצון משותף של שני הצדדים גם יחד. בכל רגע כל אחד מהצדדים יכול להגיד – פוססס לא רוצה, ולצאת מהתהליך, שכן הוא התנדבותי לכל אורך הדרך. בתחילת הגישור חותמים הצדדים על הסכם של רצון טוב עם המגשרים, אך הסכם זה הוא הצהרת כוונות בלבד וכאמור, אפשר להפר אותו בכל רגע נתון בתהליך.

מיהו המגשר?
כאשר מדובר בסופרת וחוקר, עורכי דין בעלי ראייה הומאניסטית רחבה ורגישה, ועם ניסיון מוכח בשטח, זו כנראה הסיבה שהגישורים שלנו מצליחים, בתנאי שמגיעים בתום לב ומתוך רצון אמיתי לעבור את התהליך. עברנו את קורס הגישור של לשכת עורכי הדין וקיבלנו תעודת גמר. המדובר בקורס גישור של 60 שעות.

כיצד מבוצע הגישור?
אנחנו נפגשים עם בני הזוג ביחד וכן עם כל אחד מהם בנפרד כדי לתת לכל אחד לדבר בחופשיות על האינטרסים שלו ועל הסודות שלו. כל צד מדריך אותנו מה מותר לנו למסור לצד השני ומה לא. על הליך הגישור יש חסיון וכל מידע שנמסר למגשר במהלך הגישור או עולה בשיחה חסוי ואין לעשות בו שימוש כלשהו.  אם התהליך נפסק ובני הזוג עוברים להליך משפטי, אף אחד מהצדדים לא יכול לצטט ולהציג חלקים מהגישור. כמובן, שאין המגשרים רשאים לייצג צד אחד אלא אם כן קיבלנו אישור מפורש מהצד השני. אנחנו רואים בכך פגם אתי ולא נייצג מי מבני הזוג.
במהלך הפגישות אנו מנסים ביחד עם הצדדים ללבן את הנושאים השנויים במחלוקת ביניהם ולהגיע לפתרונות מוסכמים המקובלים על הבעל והאשה גם יחד.  נציע להם הצעות יצירתיות לפתרון הבעיות והמחלוקות. נעביר את בני הזוג מרגשות במחלוקת לאינטרסים משותפים, המדגישים את הצרכים שלהם, את האופציות הקיימות בפניהם עד להסכם המיוחל.

הסכם גירושין ויחסי ממון
בסופו של ההליך ננסח עבור הצדדים הסכם גירושין ויחסי ממון. שלב זה נעשה בהחלפת טיוטות במייל עם בני הזוג על מנת לקבל את הערות כל אחד מהם לטיוטת ההסכם.  לאחר משא ומתן נגבש בדרך כלל הסכם סופי לשביעות רצון הצדדים.
במידה והליך הגישור נעשה על ידי פסיכולוג או בעל מקצוע אחר – אין הוא מוסמך לערוך הסכם גירושין ורצוי מאד שלא לוותר על השירות המשפטי שכן פסיכולוג או עובד סוציאלי, מנוסה ככל שיהיה – אין הוא משפטן ואין הוא מודע לדקויות שונות, להלכות ולפסיקות בתי המשפט בנושאים שונים.

אישור ההסכם
אישור ההסכם נעשה בבית המשפט או בבית הדין על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג- 1973 כל הסכם צריך להיות מאושר בבית דין רבני או בבית משפט לענייני משפחה.

יתרונות וחסכונות בהליך הגישור

הגישור הינו הליך מהיר, זול (בהשוואה לניהול תיקים בבית משפט ובבית הדין הרבני), ומאפשר תקשורת טובה בין בני הזוג גם לאחר הגירושין. במקרה כזה נותרים פחות משקעים ואפשר לשקם את היחסים, ולו למען הילדים. הגישור מאפשר להגיע להסכם יצירתי המביא בחשבון את הצרכים של כל אחד מבני הזוג, לפי מה שיש ולא לפי החוק היבש.
לכל אחד מבני הזוג יש שליטה על התהליך והדברים נעשים בהסכמה הדדית.
לא פעם אנו ממליצים לבני הזוג להתייעץ עם עורך דין שישרת רק אותם וישקף להם את המצב החוקי לעומת המצב הגישורי. שכן אנחנו חייבים נאמנות לשני בני הזוג ואיננו עובדים אך ורק לפי החוק.  אבל בסופו של התהליך אנו כעורכי דין אנו מוסמכים לערוך את הסכם הגירושין בצורה מקצועית, להגישו לבית המשפט, ולייצג את בני הזוג בבית המשפט ובבית הדין.

חסכון בעלויות – פנייה לעורך דין והליכה לבית המשפט יקרה פי חמש לפחות מעלותו של הליך הגישור.
חסכון בזמן  – הליכים משפטיים מתנהלים בשעות העבודה הקונוונציונליות. מכאן שהופעה לדיונים כרוכה בהפסד ימי עבודה עבור הצדדים. הליך הגישור יכול להיעשות בשעות הערב לאחר תום יום העבודה או בימי ששי, והצדדים אינם מפסידים ימי עבודה. לכך שני יתרונות נלווים: חסכון בימי החופשה, וכן הימנעות מהצורך להסביר במקום העבודה את סיבת ההיעדרות.  אנחנו מתאימים את עצמנו לקצב שלכם אבל אתם מכתיבים אותו. בעוד שבית המשפט עמוס ומדיון לדיון עלולה לעבר גם שנה, אצלנו זה יכול להיות יום אחרי יום או מרווח יותר לנוחיותכם.
חיסכון בכביסה מלוכלכת – כאשר מתנהלים הליכים משפטיים כל צד יכול להסלים את מערכת היחסים באופן חד צדדי. אין לאחד הצדדים שליטה על החלטותיו ומעשיו של הצד השני. בהליך הגישור לשני הצדדים אינטרס לשמור על יחסים טובים. ההליך מתנהל בדרך כלל בצורה תרבותית ושקטה תוך הקשבה אמיתית.
חשיבה מחוץ לקופסה במקום חוק יבש – ההליך מאפשר פתרונות החורגים מהחוק היבש. שופט בית משפט יפסוק על פי הדין וההלכה. בהליך הגישור עשויים לעלות פתרונות יצירתיים שלא ניתן להשיג בהליך משפטי רגיל.
שמירה על תקשורת גם לאחר הגירושין  – הליך משפטי עשוי להביא לנתק בין הצדדים (אם כי לא בהכרח). הליך הגישור מסייע בשמירת הקשר בין הבעל לאשה גם לאחר הגירושין, ולהדברות גם בהמשך, הדברות שהינה חיונית במיוחד כאשר יש ילדים לבני הזוג.
קיים סיכוי טוב יותר לקיומה של מערכת יחסים סבירה ולרמת תקשורת כלשהי לאחר הליך של גישור. הליך משפטי עשוי לגרום גם עוגמת נפש לצד זה או אחר.
שליטה והתנדבות לאורך כל הגישור – הליך הגישור הינו רצוני מתחילתו ועד סופו. המגשר באמצעות בני הזוג מציע פתרונות. אין חובה לקבלם. זאת בניגוד לפסק דין, שאין לצד זה או אחר יכולת בחירה האם לקבלו או לא. את הגישור ניתן להפסיק בכל עת ואין כל חובה לקבל את המלצותיו של המגשר. כאשר צד מחליט על סיום הגישור הוא רשאי ויכול לפנות לבית המשפט או להמשיך בהליכים משפטיים שכבר ננקטו.
המגשר הינו נייטרלי ושומר על סודיות – הליך הגישור חסוי ולא ניתן לצטט בבית המשפט מידע שנמסר במהלך הגישור גם אם בשלב כלשהו הגישור מפסיק והליכים משפטיים מתחדשים. המגשר הינו נייטרלי ושומר על זכויות שני הצדדים תוך נסיון למצוא פתרון שישביע את רצון שני הצדדים וישמור על זכויות הילדים.  סודיות חשובה גם מאספקט נוסף – הצדדים לא מכריזים כלפי כל העולם על סודות שיש להם לעתים בדרך לעשיית רכושם, או במלים אחרות סודות כלכליים, מקצועיים ואישיים.

החסרון – רולטה רוסית – במהלך הגישור כל אחד מבני הזוג עלול בכל שלב להיות מופתע, ולעתים מרוב פחד שלא להיות מופתע על צד לעסוק כל הזמן בניחוש הצד השני, על מנת להקדימו. בקיצור, אסור להירדם בשמירה כי אי אפשר גם להתגשר וגם לנהל תביעות משפטיות בעת ובעונה אחת. במשרדנו זה מעולם לא קרה. אנו יודעים כיצד להתגבר על חסרון זה ולא לעודד שום צד לנצח במירוץ הסמכויות.

לייעוץ בנושא גישור >>