משפחה

מאחר שעורכת דין דורית זילברמן הנה סופרת ודוקטור במדעי הרוח במקור, ומישל חדאד חוקר פרטי במקביל – הטיפול המשפטי שלו תזכו במשרדנו יוצא דופן ויצירתי, קרוב וידידותי. אנחנו מגשרים מורשים במודל של שני מגשרים, מודל שפותח בקורסים של לשכת עורכי הדין, כישורים התורמים הן לגישור והן לניהול תיקי משפחה. כמו כן, נכוון אתכם לקראת בדיקות מסוגלות הורית. ההליך שתעברו במשרדנו בד בבד עם הפתרונות המשפטיים שלשמם תגיעו הוא גם הליך של העצמה וחיזוק, תוך כדי ליווי צמוד ככל שתזדקקו ותבקשו. מאחר שאנחנו קשובים ללקוחותינו והמשימה הקדושה שלנו היא להשיג ללקוח את המטרה שלשמה בא – משרדנו רושם לעצמו הצלחות בכל תיק.
תחושת הביטחון שאנחנו מעניקים ללקוחותינו, שיתוף הלקוח ונטילת רשות ממנו בכל שלב במשא ומתן, בניית אסטרטגיות וטקטיקות השאובות הן מארגז הכלים הפסיכולוגי והן מארגז החקירות הפרטיות, כל אלה מובילים להצלחות מוכחות. אנחנו עוזרים לכם להגשים את מטרותיכם – הידע והכלים בתחומי ההתמחות הנוספים שלנו מקנים לטיפול המשפטי שלנו ראייה רחבה כוללת ויצירתית.
אנו מטפלים בכל ענייני המשפחה הקשורים לסכסוך המשפחתי : משמורת הילדים, מזונות ילדים והסדרי ראייה; מזונות אישה; הסכמי הורות; הסכמי ממון; הסכמי שלום בית ולחילופין גירושין; הסכמי גירושין; הסכמי הורות; חלוקת רכוש; צוואות ירושות ועזבונות.

מהי מטרתכם?
עליכם להגדיר לעצמכם ולנו מהי מטרתכם בהליך. לאור מטרותיכם נייעץ לכם לאן כדאי ללכת – לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני ובאיזה הליך לנקוט. לעניין הגט עצמו  חובה בישראל להגיע לבית הדין הרבני.

שימו לב – בית המשפט לענייני משפחה לא דן בענייני נישואין / גירושין, לרבות בגט עצמו או בשלום בית, שכן ענייני גירושים מצויים בסמכות ייחודית של בית הדין הרבני . גם מדור ספציפי ומימוש הכתובה ייחודיים לבית הדין הרבני.

בענייני משמורת ילדים, רכוש ומזונות אישה יש סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני. כל אחד מכם יכול לפנות לבית הדין הרבני לתביעה לגט, לכרוך אליה תביעות נוספות כגון תביעה לחלוקת רכוש או תביעה למשמורת הילדים ולמזונות הילדים. זו נקראת תביעה כרוכה. לתביעה כרוכה מספר תנאים שיש למלא כדי שהיא תתפוס.

מירוץ הסמכויות

לאחר שהחלטנו ביחד מהי הדרך הטובה ביותר להגשמת מטרותיכם, יש לפנות לערכאה המתאימה. מאחר שיש לבתי המשפט לענייני משפחה ולבתי הדין הרבניים סמכות מקבילה בכמה עניינים, מתרחש לא פעם מה שנקרא בשפה המקצועית "מירוץ הסמכויות" וזה השלב הראשון שצריך לנצח בו. בתחרות כמו בתחרות – כל הקודם זוכה. הזוכה הוא זה שיורה את יריית הפתיחה; יש לו יתרון של גורם ההפתעה; הוא זה שמכתיב את סוג התביעות ומטרותיו הן שנדונות בערכאות.

לכתב התביעה או הבקשה מצרפים את כל החומר הרלוונטי, ממלאים את הטפסים המתאימים, חותמים על תצהיר מתאים ומגישים במזכירות בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני המתאים לאחר בירור שייכותכם על פי הסמכות המקומית.

בכתב התביעה נתאר את סכסוך הגירושין ונסיים בתביעות שלכם. בשלב הזה צריך לדעת לספר את הסיפור בצורה משכנעת. החלטת השופט או הדיין תלויה מאוד באמנות הרטוריקה והגשת הנרטיב הנכון. הנרטיב – קרי גרסתכם; הסיפור שלכם. צריך לדעת מה להדגיש ומה להצניע. צריך לשלב אמצעים רטוריים שיובילו באופן סמוי את הקורא המוסמך להחליט החלטות, קרי השופט או הדיין, לנתיב הרצוי לכם. אנו אמונים על אמנות הסיפור. לכל איש יש סיפור וצריך לדעת לספר אותו נכון, במסגרת הכלים המשפטיים. כתב התביעה המוגש לשופט/ת בכתב התביעה הוא מהלך הפתיחה, ולכן לדרך בניית הטקסט חשיבות מרובה. לכתב התביעה בענייני משפחה מצרפים את כל המסמכים שיש, לא שומרים קלפים קרוב לחזה, המשחק פתוח ודווקא לכן חשוב לצרף כל מה שאפשר כבר בהתחלה. לכתב תביעת מזונות יש לצרף טופס הרצאת פרטים, 12 תלושי משכורת אחרונים או אישור רו"ח על הכנסות וכן אסמכתאות לסכומי המזונות הנתבעים.
לעיתים מוגשות בקשות למתן צווים זמניים יחד עם כתב התביעה, כמו צווי עיכוב יציאה מן הארץ; צווי עיקול; צווי מניעה וכדומה.

את התביעה מגישים במזכירות בית המשפט לענייני משפחה או במזכירות בית הדין הרבני, לאחר שמשלמים את האגרה המתאימה, ומבצעים מסירה רשמית לצד שכנגד באמצעות שליח אשר מחתים את הצד שכנגד על אישור מסירה מתאים.
אם יזמתם ופתחתם ראשונים במירוץ שזרו אפרוריות במהלך ההכנות של כתב התביעה ותרדימו את הצד השני עד לקבלתו. אל תגיבו בביטחון מופרז והתנהגו באופן הטבעי לכם וכפי שהתנהגתם עד כה, כדי לפזר ערפל על פעילותכם. זה חשוב כדי למנוע קביעת עובדות כוחנית של הצד השני, במישורים שאינם משפטיים. לרוב הולך הצד שהחמיץ את היוזמה המשפטית ומרוקן את חשבון הבנק וקובע עובדות בלתי הוגנות בשטח.

מה קורה אם הצד השני הקדים אתכם?

אמנם הצד שהקדים ניצח במירוץ הסמכויות, והכתיב איפה תתנהל התביעה, אבל גם אז יש לנו תשובות, ואנו נעזור לכם לעשות מהלימון לימונדה. אם יום אחד דפקו לכם על הדלת וראיתם שליח מבעד לעינית, פתחתם את הדלת בתום לב וקיבלתם תביעה – צריך להגיב מהר. לתביעת מזונות – צריך להגיב בכתב הגנה תוך 15 יום, וביתר התביעות תוך 30 ימים. במהלך תקופה זו יש לערוך תשובה מוחצת והולמת שתהפוך את התביעות למיותרות. לכתב תביעה מגיבים בכתב הגנה. יש להגיש כתב הגנה נפרד לכל תביעה שקיבלתם. כתב ההגנה אמור להכיל את כל המידע והמסמכים שיאפשרו לבית המשפט להבין היטב את עמדתכם ולקבל את גרסתכם. ככל שיצורפו יותר מסמכים כך תתחזק אמינותכם.
אם לא תגישו בזמן כתב הגנה ואם גם לא ביקשתם אורכה מעורך הדין של הצד שכנגד או מבית המשפט, ניתן יהיה לפסוק נגדכם פסק דין על סמך כתב התביעה בלבד ומבלי שבית המשפט ישמע את הצד שלכם.

אם בכתב ההגנה שהוגש כתגובה על כתב התביעה שלכם מצאתם נושאים חדשים שלא ניתן היה להתייחס אליהם בכתב התביעה אפשר להגיש בקשה להגשת כתב תשובה. לאחר מכן קובע בית המשפט תאריך לדיון ראשון, הנקרא קדם משפט, ובו ינסה השופט/ת לברר את נושאי המחלוקת ויבדוק אם ניתן להגיע לפשרה או הסדר מיידי. אפשר עוד להגיש בקשה למזונות זמניים או בקשות ביניים אחרות שיש בהן צורך גם לפני שמתקיים דיון בתיק.
בכל שלב, לפני ואחרי הגשת כתבי התביעה או ההגנה (ששמם הכולל הוא כתבי טענות) ניתן וכדאי לנהל משא ומתן או הליך גישור לקראת הסכם גירושין. בית המשפט יעדיף תמיד לגלות שהגעתם להסכם ביניכם לבין עצמכם עם או בלי עורכי דינכם. אם הגעתם להסכם גירושים הוא יאושר בדיון הראשון או בתאריך קרוב יותר, יקבל תוקף של פסק דין, ויסיים את ההליכים המשפטיים. אם לא עלה בידכם להגיע להסכם גרושים, יהיה עליכם להמשיך בהליך המשפטי .

קדם משפט
אם החלטתם להתמודד לבד בלי עזרת עורכי דין, מוטב להכין שיעורי בית, ולהכיר את הבקשות המתאימות ולהניח את היסודות הנדרשים לשם קבלת ההחלטה שרציתם לקבל. אם אתם מבקשים לשנות החלטת בית משפט עליכם להכיר את הכללים – מתי יש להגיש ערעור ומתי בקשת רשות ערעור. טעיתם – נדחיתם.
בתי המשפט עמוסים ולא אחת ינסה השופט/ת ללחוץ עליכם ואפילו ללחוץ מאוד שתקבלו עליכם הסכם פשרה. עליכם לזכור שזכותכם האזרחית לנהל את המשפט עד סופו על מנת להוכיח את צדקתכם ולא להיכנע. לפעמים שווה להיות חכמים ולא צודקים, אולם אם תחליטו שזהו רצונכם נלך איתכם עד הסוף ולא משנה כמה זמן זה ייקח. בית המשפט או בית הדין ייקבע מועד/מועדים להוכחות שבסופם יינתן פסק דין על סמך כל הממצאים והראיות בתיק.
זה יכול להימשך החל מחודשים לשנים, תלוי במורכבות התיק, בדרך התנהלותכם והתנהלות הצד השני.

דיוני הוכחות
לשלב זה תביאו את כל ההוכחות והמסמכים, ההקלטות והצילומים המצויים בידכם, וכן תצהירי עדים. בדיונים אלה ייבדקו ההוכחות, והעדים יבואו להעיד וייחקרו בחקירה ראשית על ידינו ובחקירה נגדית על ידי עורכי הדין של הצד השני. ההוכחות עוסקות לרוב בצד הכלכלי ולעתים אפילו מועד הקרע ביניכם דורש דיונים והוכחות. לעומת זאת, נושא הבגידה, שפעם היתה לו חשיבות רבה, היום נדחק לשוליים. בגידה אינה פוגעת בזכויות רכושיות. בני זוג שבגדו ונתפסו בבגידה אינם מאבדים את זכותם ברכוש. חוק יחסי ממון אדיש לשאלה מי הגורם לפירוק הנישואין ואינו עוסק בענישת הצד שבגד. מצד שני, חובות והוצאות שהוצאו בעקבות ולכבוד הבגידה הצד השני לא יהיה חייב לשאת בהן ולא יהיה שותף להן בחלוקת הרכוש. בבית הדין הרבני יש לכך עדיין חשיבות מסוימת – אישה שבגדה וזה יוכח תאבד את זכותה למזונות אישה ולא תהיה זכאית לכתובתה. מעבר לכך תקבל את כל המגיע לה. גבר שבגד על פי הדין העברי לא ייפגעו זכויותיו כלל. לאחרונה נפסק שאם גבר בגד באשתו, ועבר להתגורר עם אישה אחרת, ישלם לאישה את כתובתה. כדאי לשים לב, בייחוד לנשים שזכו לכתובה בעלת סכום נאה. אם זה המקרה כדאי לשקול להתדיין דווקא בבית הדין הרבני.

סיכומים
בסיום שלב ההוכחות נקבל מועד להגשת סיכומים. גם כאן חשובה יכולת הניסוח הגבוהה, על מנת לשכנע את בית המשפט או את בית הדין בנכונות הוכחותיכם, בסתירות שנמצאו בחקירות הנגדיות של עדי הצד השני, ובצדקת תביעותיכם.
עד כאן בכל מה שקשור להגיון ולשכל. אלא שהליך הגירושין קשור הרבה יותר לרגש. זהו הליך טעון ורגשי, המציף רגשות כעס, צער, אכזבה, עצבנות, נקמה, ואם לא אתם יזמתם – גם היסטריה בשלב קבלת כתב התביעה המפתיע. למרות זאת, חשוב לא לפעול מהרגש ולא לעשות שגיאות. לפעמים מרוב זעם תעברו על החוק והמחיר אחר כך יהיה עצום. שלא לדבר על פליטות פה וגילוי הקלפים החשובים בדרך המאפשרת לצד השני לתכנן את צעדיו.

הנשמות הטובות
בכל שלבי הגירושין תתקלו בנשמות טובות ש"ילמדו" אתכם מה לעשות, ישכילו אתכם במקרים שהתפרסמו בעיתון, ובשמועות ששמעו על כל מיני עורכי דין. אלה אינם כלים משפטיים וכדאי להתייחס אליהם כאל רעשים ולסלקם הצידה. תקופה זו מאופיינת בחוסר ביטחון וכל שמועה מקבלת תוקף ומערערת את דרככם. אנחנו נאזין בקשב לכל עצה שתעלו, אנחנו בעד מעורבות מצדכם. אנחנו מתנגדים לאלה שאומרים "אנחנו סומכים עליכם בעיניים עצומות תעשו מה שאתם מבינים". אנחנו נשתף אתכם, נעביר לכם טקסטים מרכזיים להערותיכם, ונשמח להגיב לכל רעיון או עצה, אבל חשוב שלא תתפתו לנוע ברוח לכל מיני כיוונים שיסיתו אתכם ממטרתכם.

הילדים
הורים בוגרים לא מערבים את הילדים בסכסוך. אל תגרמו לילדים למשבר נאמנות. אל תלחצו עליהם בסמוי או בגלוי להחליט את מי הם אוהבים יותר ובמי הם בוחרים. זה לא הוגן ולא נכון לצמיחה שלהם. ילדים צריכים גם אמא וגם אבא. וגם אם צד אחד מלכלך זה לא מחייב את הצד השני להשתתף. כשהילדים יתבגרו הם יעריכו מחדש מה קיבלו ממי ויוקירו תודה להורה שנותר אציל למרות הסכסוך. זה לא הסכסוך של הילדים. שניכם אוהבים אותם באותה מידה ולשניכם זכויות שוות בגידולם. אם תתנהגו לילדים באופן הוגן יהיה יותר קל להגיע לפתרונות מהירים בסכסוך שלכם. אם יש למי מכם טענות רציניות על התנהגות לקויה עם הילדים, השופטים נוטים כיום לערב את פקידי הרווחה בעירכם או מכון לבדיקת מסוגלות הורית. אנחנו נכין אתכם כראוי להתמודדות הלא פשוטה הזו.

לייעוץ מיידי>>